Kampania Płuca Polski już od blisko 4 lat prowadzi działania edukacyjne na temat chorób płuc, m.in. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) i ze swoimi przekazami dotarła już do ponad 20 mln Polaków. Niestety wiedza o tych chorobach jest nadal niewystarczająca, a ich późne rozpoznanie skutkuje przedwczesną śmiercią. Aby jeszcze bardziej zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tych schorzeń, do specjalnej akcji #WALCZĘOZDROWEPŁUCA zaproszone zostały gwiazdy filmu, muzyki, sportu oraz dziennikarze. Ambasadorzy zachęcają swoich fanów do badań sprawdzających kondycję płuc poprzez umieszczenia hashtagu kampanii w swoich kanałach społecznościowych.
Zarówno przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jak i idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to groźne, nieuleczalne choroby, których wczesne rozpoznanie i odpowiednia terapia dają szanse na spowolnienie ich postępu i zachowanie dobrej jakości życia. Natomiast nieleczone prowadzą do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie powszechnej świadomości na temat tych schorzeń. Z pomocą przyszły znane osoby, aktorzy i dziennikarze, m.in.: Maja Hirsch, Anna Guzik, Olga Bończyk, Nicole Bogdanowicz, Olga Borys i Laura Samojłowicz, Dariusz Wieteska oraz Anna Popek.
Każda z tych osób umieściła na swoim Instagramie i/lub Facebooku zdjęcie, które ma motywować do zbadania stanu płuc. Ambasadorzy publikują również wyniki testu pojemności płuc, wykonane przy użyciu pikflometru, czyli urządzenia, które w prosty sposób pozwala określić maksymalne natężenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas maksymalnie nasilonego wydechu. Wynik tego badania, które można wykonać samemu w domu, wskaże na ewentualne ryzyko wystąpienia chorób płuc.
Celem zaangażowania Ambasadorów, prezentujących hasztag #WALCZĘOZDROWEPŁUCA w mediach społecznościowych, jest budowanie świadomości i dotarcia z przekazem wśród rożnych grup odbiorców, a także w różnym wieku. Organizatorzy akcji zwracają ich uwagę na możliwość zachorowania oraz podkreślając istotę wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Są one pierwszym krokiem w diagnostyce chorób płuc, dając szansę na wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniej terapii.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, co odczuwane jest przez chorego jako duszność. Na POChP szczególnie narażone są osoby palące papierosy. W Polsce z tego powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choroba często rozpoznawana jest dopiero w bardzo zaawansowanym stadium, gdyż chory zbyt późno zgłasza się do lekarza specjalisty, myląc jej objawy z dolegliwościami, które towarzyszą procesowi starzenia się, np. niższa wydolność fizyczna.
Idiopatyczne włóknienie płuc jest rzadką, postępującą i ostatecznie prowadzącą do śmierci chorobą płuc, która atakuje miąższ i pęcherzyki płucne. Przyczyna IPF nie jest znana i jak dotąd, nie ma możliwości wyleczenia tej choroby. Z powodu rzadkiego występowania, jest rozpoznawana zbyt późno lub mylona z innymi chorobami, co znacznie opóźnia rozpoczęcie leczenia, a stracony czas może przyspieszyć śmierć chorego. Od wystąpienia pierwszych objawów do rozpoznania choroby mijają średnio 1-2 lata.
Do akcji może przyłączyć się każdy, publikując w social mediach swoje zdjęcie z hasztagiem #WALCZĘOZDROWEPŁUCA.
Komentarze: brak