We wtorek, 2 czerwca, na Instagramie pojawiły się posty użytkowników w postaci czarnych kwadratów. Jest to akt solidarności z protestującymi przeciwko zachowaniom rasistowskim oraz brutalności policji, które w ostatnich dniach ujawniły się w USA. Do akcji przyłączyły się gwiazdy i sportowcy z całego świata.
Wczoraj użytkownicy portalu zamiast standardowych wpisów, które rozpowszechniają każdego dnia, postanowili opublikować czarne kwadraty i podpisać je hashtagami: #BlackoutTuesday czy #BlackoutDay2020. Tego rodzaju aktywność pojawiła się nie tylko w postach, ale również na Stories. Jest to odpowiedź na akcję BlackTuesday, czyli masowy protest przedstawicieli branży muzycznej oraz rozrywkowej przeciw rasizmowi i brutalności policji, a także gest solidarności z dyskryminowaną grupą społeczną.
Swoje wsparcie w postaci publikacji specjalnego wpisu wyrazili również polscy artyści np. Monika Brodka, Patrycja Kazadi, Margaret, Kasia Kowalska, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Dawid Kwiatkowski i zespół 4Dreamers. Natomiast wśród aktorów swojego poparcia udzielili mi.in. Julia Wieniawa, Katarzyna Warnke, Weronika Rosati i Maciej Musiał. Na portalu można zaobserwować także posty sportowców np. Andrzeja Wrony, Karola Kłosa, Joanny Jędrzejczyk i Artura Boruca.
Akcję zorganizowały Jamila Thomas, która jest szefową działu promocji wytwórni Atlantic oraz Brianna Agyemang pracownica platformy kreatywności Platoon. Ważne jest jednak, aby nie umieszczać symbolicznego postu z hashtagiem #BlackLivesMatter, ponieważ pod tym oznaczeniem widnieją aktualne wiadomości dotyczące m.in. protestów.
Zamieszki oraz akcja przeciwko zachowaniom dyskryminującym osoby o ciemnej karnacji są odpowiedzią na śmierć Georga Floyda, który 25 maja został zatrzymany przez amerykańską policję. Był podejrzany o wykorzystanie fałszywego banknotu o wartości 20 dolarów. Mężczyzna został uduszony przez białego policjanta, który przez ponad 8 minut przyciskał mu kolano do szyi. Ostatnie słowa Floyda brzmiały: „Nie mogę oddychać”, co stało się hasłem akcji.
Jeśli chcesz okazać wsparcie protestującym, to oprócz opublikowana stosownego wpisu, możesz także wpłacić dowolny datek na zbiórkę pieniędzy przeciwko rasizmowi oraz przemocy. Znajdziesz ją na stronie.
Miejmy nadzieję, że śmierć 46-letniego amerykanina nie pójdzie na marne i wszyscy zrozumiemy, że to, jaki kolor skóry posiadamy, nie określa naszej wartości.
Autor tekstu: Patrycja Krzeszowska
Źródło zdjęcia głównego: Maria Oswalt/Unsplash
Komentarze: brak