VUCA. Z pozoru kolejny akronim zapożyczony zza oceanu, w rzeczywistości zbiór lęków, który spędza sen z powiek niejednej korporacji. Jego rozwinięcie ukazuje współczesny obraz otoczenia firmy, które jest zmienne (volatility), niepewne (uncertainty), złożone (complexity) i niejednoznaczne (ambiguity). Jak zbudować witrynę, która będzie odpowiedzią na te problemy w świecie online?
Czy tego chcemy, czy nie, otoczenie, w którym prowadzimy nasz biznes ciągle się zmienia. Kiedyś na nową wersję systemu oczekiwaliśmy nawet pół dekady, dziś właściwie co miesiąc klikamy z lekkim znużeniem przycisk “Przypomnij mi później”, odwlekając w czasie kolejną aktualizację. Jak stworzyć platformę odporną na ataki, która rozwija się wraz z przedsiębiorstwem i będzie niezmiennie szybka przy zmieniającym się natężeniu ruchu?
Czy blisko 2 miliony aktywnych użytkowników mogło się mylić wybierając jako odpowiedź na to pytanie Drupala? System zarządzania treścią i framework zapewniający wysoki próg zabezpieczeń i cechujący się charakterystyczną, kafelkową modułowością architektury. Sprawdź razem z OX Media, dlaczego Drupal jest doskonałym systemem, który sprawdzi się przy tworzeniu platformy korporacyjnej.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Czy wiesz, że przeciętna strona internetowa jest atakowana aż 44 razy dziennie, a 1 na 5 z zainfekowanych stron trafia na czarną listę (tzw. blacklisting) co powoduje spadek organicznego ruchu o nawet 95%? Dlatego właśnie Drupal stawia bezpieczeństwo swojej platformy na pierwszym miejscu. Nie tylko spełnia 10 najważniejszych standardów OWASP, ale każdego dnia pracują nad nią dziesiątki ekspertów z całego świata, których jedynym celem jest wykrywanie potencjalnych zagrożeń i zapobieganie im. Każdy nowo wypuszczony moduł musi przejść ich akceptację. Dodatkowo każdy użytkownik zyskuje dostęp do szeregu zabezpieczeń takich jak np. dwustopniowa autoryzacja, SSL czy szyfrowanie haseł, ale to nie wszystko. Otwarta i szczera komunikacja jest bardzo istotna dla zachowania bezpieczeństwa, dlatego Drupal dba, aby każdy miał dostęp do rzetelnych i aktualnych raportów, rozsyłanych m.in. poprzez newsletter, co pozwala na szybką reakcję w sytuacji potencjalnego zagrożenia.
Open Source to przede wszystkim społeczność
Społeczność Drupala to aktualnie ponad milion aktywnych użytkowników o zróżnicowanych kompetencjach od developerów po strategów biznesowych. Dołączając do niej, zyskamy nie tylko dostęp do pokaźnej bazy wiedzy, ale także informacje o krytycznych aktualizacjach czy lukach w systemie. Dodatkowo zaangażowana społeczność oznacza wciąż rozwijane funkcjonalności, które odpowiadają na realne potrzeby rynku.
Blisko 50 tysięcy rozwiązań w zasięgu ręki
Siła Drupala leży w jego modułowości. Jest to potężna platforma dająca nam elastyczny system, dostosowujący się do zmiennej sytuacji, który jest łatwy w rozbudowie – bez konieczności globalnych modyfikacji. To rozwiązanie, które bez problemu dostosuje się do zmieniających celów biznesowych. Aktualnie możemy wybierać z prawie 50 tys. gotowych modułów zebranych w 52 kategoriach. Zyskujemy więc dostęp do wielu wysokojakościowych, dobrze przetestowanych, kompatybilnych między sobą rozwiązań pozwalających na stworzenie spersonalizowanego user experience. W przypadku mało prawdopodobnego scenariusza, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć modułu, który odpowiada naszym potrzebom, możemy go napisać samodzielnie.
Wydajny i skalowalny
Drupal jest w stanie sprostać wymaganiom zarówno małych, jak i dużych platform niezależnie od ilości użytkowników czy contentu. Dzięki swojej elastyczności może rosnąć wraz z biznesem, dostosowywać dynamicznie do zmieniającego się obciążenia, a przy odpowiedniej optymalizacji wytrzyma nawet wielomilionowy ruch na stronie. Nie musimy się obawiać, że popularność naszego serwisu może doprowadzić do braku jego dostępności. Najlepszym potwierdzeniem na wspomnianą bezawaryjność jest to, że zaufały mu takie wydarzenia jak GRAMMY Awards czy NBC Olympics, które każdorazowo doświadczają wielomilionowych skoków liczby użytkowników.
Czas jest pojęciem względnym?
Kolejnym atutem Drupala jest także szybkość. 1 sekunda opóźnienia w ładowaniu strony wydaje się wiecznością, podczas gdy opóźnienie pociągu o ten sam czas wydaje się marzeniem każdego podróżującego. Dla biznesu prowadzonego online 1 sekunda opóźnienia to jednak realne straty, a mianowicie spadek konwersji o 7% i ilości wejść o aż 11%. Dla sklepu zarabiającego 50 tys. złotych dziennie to strata rzędu 1 mln złotych rocznie! Dodatkowo czas ładowania strony ma realny wpływ na SEO, a co za tym idzie na indeksowanie strony.
Platforma dla każdego użytkownika…
Główną jego zaletą jest również możliwość nadania każdemu użytkownikowi jednej lub wielu ról, które mogą różnić się między sobą uprawnieniami. Realne korzyści wynikające z takiego rozwiązania to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa oraz ułatwienie audytów i raportowania. Obsługi platformy postawionej na Drupalu jest w stanie nauczyć się każdy. Możliwe jest także zarządzanie nią z dowolnego miejsca i urządzenia.
… i każdego rodzaju treści
Niezaprzeczalnie, kluczem do sukcesu każdej firmy jest content platformy, który zaintryguje, przyciągnie i zatrzyma użytkownika. W celu osiągnięcia najlepszego efektu marketingowego nie możemy więc czuć się ograniczeni przez jej wybór. Dlatego niezależnie od rodzaju contentu, na jaki się zdecydujemy, czy będzie to np. video, podcast, blog, tekst czy statystyki – Drupal posiada rozbudowane narzędzia, które pozwolą nam wydobyć ukryty w nim potencjał.
Integracja z Active Directory
Jedną z zalet jest także możliwość integracji z Active Directory, a więc podniesienie bezpieczeństwa w sieci firmowej dzięki autentyfikacji użytkowników w domenie sieciowej. Głównym jej zadaniem jest uwierzytelnianie i udostępnianie obiektów oraz zasobów wobec innych użytkowników usługi Active Directory, które tworzą wobec siebie relację zaufania (jedno- lub wielostronnego). Zwiększona kontrola administracyjna pozwala na monitorowanie wszystkiego, co dzieje się w danej sieci, ale także szybkie implementowanie ustawień, jak np. instalacja nowego oprogramowania antywirusowego, czy zmiana praw dostępu do dokumentów zawierających wrażliwe dane. Dodatkową korzyścią jest np. możliwość ustawienia scentralizowanego serwera wymiany plików, ułatwiającego ich backup i archiwizację oraz zwiększającego efektywność.
Podsumowując, Drupal jest potężnym, rozbudowanym narzędziem, którego zastosowania ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię. Dzięki mnogości funkcji i ich elastyczności będzie w stanie idealnie dopasować się do zmieniającej sytuacji biznesowej. Aby móc jednak wydobyć drzemiący w nim potencjał potrzebny jest partner, który pomoże nam wdrożyć rozwiązania najlepiej odpowiadające naszym celom.
Autor tekstu: Dariusz Szpak, Co-owner/Creative Director w OX Media.
O autorze:
Założyciel i Dyrektor Kreatywny OX Media – interaktywnej agencji, która łączy strategiczne myślenie, technologię oraz kreatywność, by dostarczać niekonwencjonalnych rozwiązań dla firm. Twórca strategii digitalowych, kampanii marketingowych, kreatywnych stron internetowych oraz interaktywnych wideo tworzonych, dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb biznesowych.
Wraz z agencją OX Media laureat nagród: Webstarfestival, Digital Communication Awards oraz dwóch statuetek Golden Arrow w kategorii Digital marketing. Współpracował między innymi z markami takimi jak: Volkswagen, NIVEA, Porshe, Tyskie, Velvet, OKNOPLAST, Bols, SONY czy AmRest.
Prelegent wielu konferencji i wydarzeń marketingowych: IAB Internet Week, Social Media Convent, SEMcamp, SilesiaSEM, a także programu „Biznes w Sieci” TVN CNBC.
Komentarze: brak