Platforma wprowadza zmiany, w celu zwiększenia bezpieczeństwa kobiet w Internecie. Wraz z wieloma ekspertami, twórcy Facebooka szukają nowych technologii, aby ustalić nowe, lepsze zasady i ograniczyć liczbę nadużyć.
Równość w Internecie
Serwis pragnie zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i komfort podczas korzystania z platformy. Autorzy są zgodni, że wszyscy powinni mieć jednakowe prawo dostępu do zasobów oferowanych przez Internet m.in. takich, jak edukacja czy kontakty społeczne, bez względu na płeć. Ponadto media społecznościowe często są stosowane jako narzędzie przemocy wobec kobiet poprzez molestowanie seksualne.
Zmiany bezpieczeństwa powstają we współpracy z Cindy Southworth, która jest wiceprezesem wykonawczym amerykańskiej sieci krajowej ds. Położenia kresu przemocy domowej oraz członkiem Rady Bezpieczeństwa na Facebooku. Southworth uważa, że dostęp do Internetu jest to swoboda obywatelska i kwestia praw, aby móc się w dowolnym momencie skontaktować z bliskimi, mieć dostęp do potrzebnych informacji czy znaleźć pracę. Ta technologia pozwala na pełny kontakt ze światem i korzystania z jego zasobów.
Ograniczenie nienawiści i poniżania
Nowe zasady określone przez zespół ds. Polityki na Facebooku będą obowiązywały zarówno na tej platformie, jak i na Instagramie. Pozwolą one zdefiniować, jakie treści można publikować oraz które z nich są niezgodne z regulaminem. Takie działanie ma na celu ochronę kobiet i wszystkich innych użytkowników przed udostępnianiem niechcianych intymnych zdjęć, które są nielegalne w wielu miejscach na świecie. Zmniejszy się również problem nękania w Internecie przez dużą ilość wiadomości, mimo wyraźnej prośby o zaniechanie kontaktu.
Różnice kulturowe
Ze względu na różnice w normach kulturowych i rolach kobiet w społeczeństwie, w zależności od kraju, platforma podjęła współpracę z ekspertami z całego świata, którzy pomogą zrozumieć, w jaki sposób objawia się nadużycie i nękanie w danym państwie.
Monika Bickert, wiceprezeska Facebooka ds. Globalnego zarządzania polityką twierdzi, że tematy dotyczące bezpieczeństwa kobiet są zazwyczaj takie same na całym świecie, ale typy zachowań upokarzających mogą się różnić, patrząc na poszczególne regiony.
W Indiach, Pakistanie oraz Egipcie, gdzie łatwo jest zhańbić wizerunek kobiety, dlatego tutaj funkcja bezpieczeństwa została jeszcze bardziej wzmocniona.
Pomocna technologia
Oprócz wprowadzenia zmian w regulaminie oraz przewodników, jak poruszać się w cyfrowym świecie i jakich zasad przestrzegać, specjaliści zaczęli również opracowywać technologię, która pozwoli na walkę z przestępstwami tego rodzaju. W serwisie funkcjonuje szereg narzędzi, które pomagają w kontrolowaniu i usuwaniu nadużyć, ignorowaniu niechcianych wiadomości czy blokowania innych użytkowników. Informacje na ten temat możemy znaleźć w sekcji bezpieczeństwa na Facebooku. Aby uniknąć publikowaniu niechcianych, upokarzających bądź intymnych zdjęć, został stworzony profil ochronny, który pozwoli sprawować większą kontrolę nad publikowaniem treści z wykorzystaniem cudzego wizerunku. Już w 2017 roku został wprowadzony program pilotażowy pomagający w rozwiązywaniu takich sytuacji.
Facebook bez wulgaryzmów
W lipcu zespół ds. Zasad rozszerzył politykę nienawiści pod kątem wykluczenia wulgaryzmów kierowanych do ataków na osoby prywatne, które naruszają komfort i bezpieczeństwo kobiet i mężczyzn. Została stworzona pełna lista niedozwolonych treści, których nie należy publikować w odniesieniu do innych użytkowników. Zgodnie z zasadami dotyczącymi mowy nienawiści zabroniono ataków, w tym również uogólnień opartych na chronionych cechach danych osób.
Na Instagramie, jak i na Facebooku jest niedozwolone publikowanie treści wulgarnych bądź nagich zdjęć. Treści te są monitorowane przez specjalną technologię, która pozwala je na bieżąco wykrywać i usuwać. Dodatkowa oraz zwiększona ochrona pozwolą czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie wszystkim użytkownikom platformy, bez względu na płeć. Wprowadzone zmiany na pewno będą pomocne dla wielu kobiet, ale miejmy nadzieję, że twórcy nie poprzestaną tylko na tych.
Wideo na ten temat dostępne jest tutaj:
Autor tekstu: Anna Sroka
Źródło zdjęcia głównego: freepik.com, designed by Freepik
Komentarze: brak