Od 27 lipca Muzeum POLIN zaprasza do słuchania podcastu „Tu Muranów”. Wielogłosowa opowieść o historii warszawskiego osiedla, od czasów przedwojennych aż do współczesności towarzyszy wystawie czasowej o tym samym tytule. Nowe odcinki podcastu w każdy poniedziałek na polin.pl, kanale Muzeum POLIN na YouTube i w popularnych aplikacjach podcastowych.
W sześcioodcinkowym podcaście „Tu Muranów” o tej części Warszawy opowiadają świadkowie historii, współcześni mieszkańcy oraz osoby związane z warszawskim osiedlem. Wśród nich Halina Birenbaum – ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka, Krystyna Budnicka, pedagożka i świadek dramatu warszawskiego getta, pisarz i publicysta Józef Hen czy Marian Marzyński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych.
Z dźwiękowej opowieści będzie można dowiedzieć się, jakimi dźwiękami tętniła przedwojenna Dzielnicy Północna, którędy udało się wyprowadzić z getta małego Mariana Kusznera oraz jak zmieniał się świat obserwowany przez dekady z okna zakładu tapicerskiego, który Franciszek Mielczarski prowadzi przy ulicy Zamenhofa.
Autorem podcastu „Tu Muranów” jest Bartosz Panek, uznany autor reportaży i dziennikarz radiowy, laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie.
– Tych rozmów i opowieści miało być więcej. I byłoby tak, gdyby nie pandemia. Cieszę się szczególnie że spotkań z mieszkańcami przedwojennego Muranowa. To, czego nie widać już w tkance miasta, zachowało się we wspomnieniach. Wzruszenie miesza się z nostalgią, a historie rzeczy związanych z domowym życiem Dzielnicy Północnej pozwalają na chwilę ożywić tamtą przestrzeń, wypełnioną gwarem, okrzykami handlarzy, dzwonkami rowerów, turkotem wózków i dziecięcym śmiechem – mówi Bartosz Panek.

Nowe odcinki podcastu będą publikowane w poniedziałki – od 27 lipca do 31 sierpnia – na polin.pl, , portalu tokfm.pl, kanale Muzeum POLIN na YouTube i Spotify oraz innych aplikacjach podcastowych.
Podcast powstał w ramach wystawy czasowej „Tu Muranów”, którą można zobaczyć w Muzeum POLIN do 22 marca przyszłego roku. Wystawa czasowa „Tu Muranów” ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. Ekspozycja pozwala zajrzeć w głąb miasta i poznać niezwykłą, wielopoziomową historię Warszawy. Pod pozornie znaną warstwą odkryć można kolejne wymiary przeszłych, obecnych i przyszłych losów miasta i jego mieszkańców.
Projekt „Przygotowanie elementów edukacyjnych do wystawy czasowej w Muzeum POLIN, poświęconej warszawskiej dzielnicy Muranów i jej mieszkańcom” jest realizowany we współpracy z Verein zur Förderung des Museums für Jüdische Geschichte in Polen e.V. z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Źródło materiału i zdjęcia głównego: biuro prasowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Komentarze: brak