Stan Illinois jako pierwszy w Ameryce wprowadził prawo regulujące zarobki nieletnich influencerów na social media. Temat, który od lat budzi kontrowersje i jest przedmiotem licznych dyskusji wśród rodziców oraz internautów nareszcie znalazł konkretną realizację. W jaki sposób będą chronione prawnie wizerunki dzieci, wykorzystywane w kampaniach social?
Dzieci i social media
Wraz z rozwojem social mediów byliśmy świadkami rozmaitych i kreatywnych prób zwrócenia na siebie uwagi przez influencerów. Zapewne jedną z najbardziej dyskusyjnych metod jest wykorzystywanie wizerunku własnych dzieci do wyłapania większych zasięgów.
Nikt bardziej od słodkich bobasów lub sprytnych przedszkolaków nie przyciąga uwagi rodzica, który poszukuje w sieci nowych zabawek, gadżetów lub newsów związanych ze światem dziecka. Jednak regularne wykorzystywanie wizerunku osób nieletnich w celu zarobkowym, nigdy do tej pory nie zostało uregulowane prawnie. Jednak jak na trendy przystało, jest on wszechobecny na całym świecie.
Przełomowy krok Illinois
Do tej pory zarówno internet, jak i social media nie są w żaden sposób uregulowane prawnie. Powoli zaczynają się pojawiać pewne ustawy chroniące nas w sieci, ale to wciąż jeszcze za mało. Dlatego decyzja stanu Illinois o ochronie prawnej zarobków nieletnich na platformach społecznościowych jest przełomową i pierwszą tego rodzaju w Ameryce. Dzięki niej nastąpi kres wykorzystywania dzieci przez rodziców, którzy teraz będą musieli się z nimi podzielić każdą kwotą.
Treść ustawy S.B. 1782
Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę z inicjatywy senatora Davida Koehlera dnia 11 sierpnia i wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. Dotyczy ona regulacji prawnej pracy osób nieletnich korzystających z social mediów i wchodzi w zakres ochrony prawnej pracowników nieletnich stanu Illinois. Przewiduje ona m. in. możliwość pozwania przez baby influencerów własnych rodziców za wykorzystanie wizerunku bez odpowiedniej zapłaty za jego ‘użyczenie’.
Co więcej, należy im się wynagrodzenie, jeśli wystąpią w co najmniej 30 % wideo opublikowanych w ciągu 30 dni przez osobę dorosłą w celu zarobkowym. Ponadto, osoba dorosła jest zobowiązana do wpłacania zarobków brutto na fundusz powierniczy osoby nieletniej, która będzie mogła z niego skorzystać po ukończeniu 18 roku życia.
Korzyści dla dzieci
Ochrona wizerunku dzieci w sieci jest kwestią ogromnie ważną. Oprócz zagrożeń z zewnątrz są one też narażone na bycie wykorzystywanymi do celów zarobkowych własnych rodziców. Oczywiście w dzisiejszych czasach wiele dzieci i młodzieży samodzielnie decyduje się na prowadzenie profili na social mediach.
Tworzenie prawnych ograniczeń i przywilejów jest podstawą zdrowej komunikacji oraz relacji ze światem wirtualnym od samego początku jego użytkowania. Żaden dorosły nie może czerpać korzyści ze słabości i niewiedzy osoby nieletniej, nawet w dobrym dla niego celu. Następnym krokiem według stanu Illinois ma być możliwość złożenia wniosku w wieku 18 lat o wykasowanie wszystkich materiałów z własnym wizerunkiem z social mediów. Krok po kroku najmłodsi użytkownicy internetu będą mogli się czuć bardziej chronieni przez prawo.
Autor tekstu: Monika Samek
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay
Komentarze: brak