Instagram już po raz wtóry podczas Pride Month, pokazuje swoją wspólnotę ze społecznością LGBTQ+. W tym roku dodał kolejne funkcje umożliwiające okazywanie wsparcia, radości i dumy z istnienia różnorodności w ludzkiej seksualności przy użyciu aplikacji.
Więcej niż hashtagi
Decydując się na oznaczenie naszego postu takimi słowami, jak #pride czy #equality (wszystkie hasła zostały zatwierdzone przez GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation), dzięki algorytmom Instagrama wprowadzonym w 2017 roku, czarna barwa czcionki zmieni się na tęczowy gradient. Od zeszłego roku, taka metamorfoza tyczy się również otoczki zdjęcia profilowego, po dodaniu Instastory (relacji, której emisja trwa do 24h), w której zawrzemy hashtagi związane z LGBTQ+.
Poza oprawą kolorystyczną, w opcjach pojawiły się także nowe naklejki stworzone przez Josha McKenna. Już od paru lat można używać jego dzieł podczas tworzenia relacji na Instagramie. Grafiki przedstawiają różne symbole i postacie, ukazujące różnorodność w środowisku LGBTQ+.
Całkowitą nowością w tym roku są filtry AR (Augmented Reality – Rozszerzona Rzeczywistość) do robienia selfie. Dostępnych jest aż 12 opcji kolorystycznych, aby każda z grup LGBTQ+ mogła wybrać flagę, która reprezentuje ich seksualność.
Od 2019 roku istnieje także możliwość, aby swoją płeć oznaczyć jako inną niż kobieta/mężczyzna. W edycji profilu, w opcji płeć należy wybrać „Niestandardowa” (z ang. Custom Gender), a następnie ręcznie wpisać, z jaką płcią/seksualnością się utożsamiamy.
Nie tylko dobra zabawa, ale i pomoc
Poza zadbaniem o aspekt wizualny aplikacji, Instagram podjął współpracę z Trevor Project i Queer Muslim Project. W przypadku pierwszej organizacji, która na co dzień zajmuje się prewencją samobójstw wśród mniejszości LGBTQ+, Instagram udostępnił na swoim oficjalnym profilu 10 porad w tematyce self-care. Można zobaczyć je w wyróżnionej relacji zatytułowanej Pride 2020 oraz podpisanej Self-Care Tips. Natomiast wraz z Queer Muslim Project, walczącej z dyskryminacją mniejszości seksualnych oraz stygmatyzacją wiary muzułmańskiej, stworzono przewodnik „Safe and Strong An LGBTQIA+ guide to Facebook and Instagram”. Obydwa projekty koncentrują się na wspieraniu społeczności w czasie izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Wszystkie działania podjęte przez Instagrama, mają być swego rodzaju alternatywą dla Marszów Równości. Z powodu pandemii, na całym świecie odwoływane są wydarzenia, podczas których tłumy ludzi ubranych w kolorowe i pstrokate stroje, z licznymi transparentami, ubarwiały zwykle szare ulice wielu miast. Z pomocą aplikacji, dostępu do Internetu, odrobiną pomysłowości i pozytywnym nastawieniem każdy, kto w normalnych warunkach wyszedłby defilować z kolorową flagą w ręce, może podzielić się swoją sympatią do środowiska LGBTQ+ online.
Pride Month dobiega już końca, ale warto, aby i przez pozostałe 11 miesięcy kierować się miłością, tolerancją i akceptacją różnorodności.
Jeżeli należysz do mniejszości seksualnej i masz myśli samobójcze lub potrzebujesz wsparcia ze względu na izolację, albo znasz kogoś, kto potrzebuje porady, możesz kierować się na te strony po więcej informacji:
- telefon zaufania,
- wsparcie dla gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych (cała Polska),
- pomoc dla osób LGBT,
- Kampania Przeciw Homofobii,
- Stowarzyszenie Tęczówka,
- Tolerado.
Autor tekstu: Marta Słupecka
Źródło zdjęcia głównego: lalo Hernandez/Unsplash
Komentarze: brak