Facebook, najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie, dziś jest nie tylko platformą służąca do udostępniania zdjęcia czy komentowania wpisów znajomych. Obecnie technologiczny gigant ma tak szeroko rozbudowane funkcje, które z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do skutecznej komunikacji w mediach, rozwoju biznesu, jak i prywatnie. Jedną z nich jest Facebook Live, czyli transmitowanie wideo w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie.
Transmisje na żywo to gorący trend w mediach społecznościowych. Wraz ze wzrostem zainteresowania, zespół Zuckerberga udostępnia nowe narzędzia, które ułatwiają zorganizowanie profesjonalnego nagrania na żywo. Wartościowe transmisje to przede wszystkim dialog z fanami, możliwość dotarcia z produktem lub usługą do szerszego grona odbiorców, lepsze poznanie grupy docelowej i skuteczny sposób na budowanie relacji.
Jak przygotować się do transmisji na żywo?
Przede wszystkim, warto zadbać o wartościową treść, czyli dostosowaną do grupy odbiorców, przygotować temat i plan live’a oraz określić cel jaki chcesz osiągnąć. Dodatkowo należy zadbać o sprawy techniczne, takie jak oświetlenie i dźwięk. Mało wyraźny obraz i słabe brzmienie mogą zniechęcić do oglądania. Najlepiej transmisje nagrywać przy świetle dziennym, w pobliżu źródła światła. Jeżeli transmisja jest prowadzona w miejscu publicznym, zwykły mikrofon wbudowany w telefon czy laptopa nie wystarczy, warto zadbać o dodatkowe nagłośnienie.
Należy również pamiętać o promocji, czyli wcześniejszej zapowiedzi transmisji. Jest to dodatkowy pomysł na posta, który ma na celu zainteresować grupę odbiorców do obejrzenia transmisji. Warto nadać jej ciekawym tytuł i opis. Przemyślane frazy i słowa pomogą zainteresowanym internautom odszukać wpis w wyszukiwarce.
Jak stworzyć transmisje na żywo?
Treści na żywo można nadawać na Facebooku korzystając zarówno z urządzenia mobilnego np. smartfona, jak i komputera stacjonarnego z kamerą lub laptopa.
1. Kliknij opcję Narzędzia do publikowania na swojej stronie na Facebooku.
2. W pozycji Filmy wybierz pozycję Biblioteka filmów.
3. Następnie wybierz + Na żywo, aby rozpocząć konfigurowanie posta na żywo.
4. Kliknij Połącz, aby rozpocząć łączenie oprogramowania kodującego z Facebookiem.
Następnie przejdź do posta i wybierz miejsce publikacji transmisji na żywo. Możesz ją opublikować na osi czasu, na zarządzanej przez siebie stronie, w grupie lub w wydarzeniu. Uatrakcyjnieniem relacji na żywo będzie wybór w edytorze dodatkowe działania, tj. dodanie samopoczucia lub zdjęcia, tekstu lub informacji na temat transmisji, tytułu i znaczników. Dodatkowo można zameldować się w określonym miejscu, skonfigurować ustawienia dla grupy odbiorców, według płci, wieku, lokalizacji czy języka. Warto również dodać ikonę uścisku ręki do materiałów powiązanych z marką.
5. Kliknij przycisk Transmisja na żywo.
Co warto zrobić po transmisji na żywo?
Po zakończeniu nadawania, wideo zostaje opublikowane na stronie, a klikając strzałkę w prawym górnym rogu można edytować informacje, takie jak opis lub całkowicie usunąć film. Post z transmisją warto „przypiąć” na górze strony, przez co będzie bardziej widoczny dla odwiedzających. Film można także udostępnić w innych kanałach komunikacji np. w grupie, na blogu, Youtube czy w newsletterze. Dzięki temu materiał dotrze do większej grupy odbiorców. Warto również prześledzić statystyki, które pokazują, ile osób obejrzało live’a, ich wiek, płeć czy ilość wyświetleń. Szczególnie interesująca jest sekcja „Szczytowa liczba widzów transmisji na żywo”. Określa ona dokładne dane na temat tego, ile osób oglądało wideo w poszczególnych minutach i jak wartość ta wzrastała lub malała z czasem. Analizując te informacje wiemy, które fragmenty transmisji przyciągały najwięcej widzów, które wywoływały największe emocje (ilość polubień lub reakcji) oraz kto jest główną grupą odbiorczą. Wszystkie te informacje będą pomocne przy tworzeniu kolejnych treści na żywo.
Autor tekstu: Patrycja Jaksim
O autorce: Specjalista ds. Public Relations. Autorka projektu www.prtoday.pl. Zafascynowana rozwojem kompetencji i szeroko pojętym tematem komunikacji marki z podmiotami rynku. Pomaga małym i średnim firmom wykorzystywać narzędzia PR do skutecznej komunikacji z otoczeniem.
Źródło zdjęcia głównego: Sticker Mule/Unsplash
Komentarze: brak