Aktualnie kiedy równouprawnienie płci i walka z genderowymi stereotypami stają się coraz bardziej istotne, wiele firm i organizacji angażuje się w promowanie równych szans i eliminowanie niesprawiedliwości płciowej. Jednym z nich jest Bolt, znana marka, która świadczy usługi dostawy oraz przejazdów.
Bolt nie tylko dostarcza możliwość wygodnego i szybkiego transportu – od niedawna zaczął aktywnie działać na rzecz zmiany stereotypów dotyczących kobiet za kierownicą w nowej kampanii „Kobiety za kierownicą”.
Istnieje wiele wzorców głęboko zakorzenionych w społeczeństwie. Tradycyjnie, prowadzenie samochodu było uznawane za domenę mężczyzn. Powszechnie uważa się, że mężczyźni są lepszymi kierowcami, lepiej jeżdżą technicznie i są bardziej odpowiedzialni za kierownicą. Głęboko zakorzenione stereotypy przyczyniają się do nierówności płciowej, w tym w zawodach związanych z transportem.
W przeprowadzonym badaniu w 2023 roku na zlecenie firmy Bolt wykazano, że tylko 7,2% kobiet rozważa jazdę samochodem jako sposób zarabiania pieniędzy. Firma z Estonii planuje przeznaczyć 2,5 milionów euro na aktywacje zawodowo kobiet jako kierowczynie. Marka postanowiła podjąć działania mające na celu wyeliminowanie tak krzywdzących uprzedzeń. Wprowadzono kilka inicjatyw i benefitów, które mają promować kobiety jako profesjonalne kierowczynie i zwiększenia ich reprezentacji w branży transportowej. Jednym z nich jest specjalny program rekrutacyjny, który ma na celu znalezienie i przeszkolenie kobiet zainteresowanych pracą za kierownicą. Nowe członkinie mogą liczyć na wiele korzyści w zależności od kraju, z którego pochodzą. Przykładowo, nowe kierowczynie mogą liczyć na bonus na start za rejestrację, wsparcie księgowe, dodatkowe szkolenia jazdy w trudnych warunkach czy możliwość jazdy samochodem firmowym.
Dodatkowo, Bolt dba o bezpieczeństwo dając możliwość przewozu tylko dla kobiet oraz raportowania zachowań pasażerów. Więcej na temat kampanii można przeczytać na stronie. Kobiety, które dołączają do zespołu, mają okazję przyczyniać się do zmiany stereotypów na temat kobiet za kierownicą, a także mają możliwość rozwijać się zawodowo.
Autor tekstu: Julia Florkowska
Źródło zdjęcia głównego: Andraz Lazic/Unsplash
Komentarze: brak