Niedawno ogłoszono młodzieżowe słowo roku 2018 i został nim „dzban”, natomiast według Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego słowem roku 2018 jest… „konstytucja”.
Wynik tegorocznego plebiscytu „Słowo Roku 2018” to suma głosów oddanych online oraz wybór językoznawców.
Oddać swój głos można było w dniach od 26 października do 31 grudnia 2018 r. Jak co roku, to właśnie internauci mogli wskazywać swoje typy lub wybrać spośród listy zaproponowanej przez organizatorów. Na liście zostały umieszczone wyrazy najczęściej używane w kolejnych miesiącach, wraz ze słowami z listopada zostały do niej też dopisane dwa wyrazy, które internauci zgłaszali najczęściej. Ostateczne zestawienie zamknęło się w 43 pozycjach.
Wśród blisko 500 propozycji, słowo „konstytucja” szybko zostało dołączone do listy, ponieważ w krótkim czasie zyskało wiele głosów. Łącznie oddano na ten wyraz 69,02% głosów. Wytyczne, które obowiązują przy plebiscycie jasno pokazały, że był to wyraz obecny w dyskursie publicznym przez okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku.
Drugie miejsce zyskało słowo „dane” (5,71%), a na trzecie przypadło „niepodległości” (4,26%).
O wygranej przesądził wybór kapituły językoznawców. Co ciekawe, rok temu „konstytucja” w wyniku głosowania kapituły zajęła trzecie miejsce. Językoznawcy zaś drugie miejsce przyznali słowu „szumidło”, a trzecie, co wcale nie dziwi – smogowi. Inne wyrazy wyróżnione przez kapitułę to: niepodległość, klimat, dzban (za młodzieżą), ruch miejski, protest i siatkówka.
W skład kapituły plebiscytu wchodzą: Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), Jerzy Bralczyk (UW), Katarzyna Kłosińska (UW), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (UW), Andrzej Markowski (UW), Jan Miodek (UWr), Renata Przybylska (UJ) oraz Halina Zgółkowa (UAM, Poznań).
Komentarze: brak