site logo
  • PRosta
    komunikacja
  • meandry
    marketingu
  • reklamówka
    pomysłów
  • medialne
    rozmaitości

  • o nas

  • współpraca

  • kontakt
Homepage > meandry marketingu > Monitoring nie tylko do ochrony. Jak wykorzystać kamery, by zwiększyć sprzedaż?
4.11.2019  |  Dodane przez Redakcja w meandry marketingu

Monitoring nie tylko do ochrony. Jak wykorzystać kamery, by zwiększyć sprzedaż?

commerce-crown-modern-374894

Systemy nadzoru wideo w sklepach nie są już tylko narzędziem do obserwacji wykorzystywanym w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Rejestrowany przez kamery sklepowego monitoringu obraz wysokiej rozdzielczości można z powodzeniem wykorzystać w celach marketingowych. 

Analiza przepływu ludzi w placówce oraz ich zainteresowań pomaga osiągać lepsze wyniki sprzedaży (klientom łatwiej jest odnaleźć poszukiwany towar i są szybciej obsługiwani). To niezmiernie istotne, bo według danych firmy Digimarc osoby zmuszone do czekania w kolejkach często wychodzą ze sklepu. 11% rezygnuje z zakupów w ogóle, 23% wyjmuje z koszyka niepotrzebne produkty, by móc skorzystać z kasy szybkiej obsługi, zaś aż co trzeci konsument finalnie decyduje się na zakupy online.

Klient w centrum zainteresowania

Inteligentne systemy monitoringu dostarczają informacji o miejscach ekspozycji, które przyciągają największą uwagę. Pozwalają wyciągać wnioski statystyczne, ale też śledzić zachowania poszczególnych grup klientów. Można sprawdzić m.in. jak robią zakupy osoby w zależności od płci oraz grupy wiekowej i wykorzystać tę wiedzę do zadbania o lepszą ekspozycję produktów.

– Gdy system nauczy się, że mężczyźni przebywają w sklepie krócej, tuż po przekroczeniu bramki skręcają w prawo, kobiety zaś w lewo i potrzebują więcej czasu by dokonać transakcji, można tak zoptymalizować ekspozycję towaru, żeby zakupy dla jednej i drugiej grupy były szybsze oraz wygodniejsze – tłumaczy Piotr Bettin menadżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo Konica Minolta.

Ekspert podkreśla, że inteligentny monitoring pozwala też prześledzić zachowanie osób, które zrobiły duże zakupy, a jeśli schemat się powtórzy, szukać podobieństw i wyciągać wnioski przyciągające kolejnych wartościowych kupujących.

Bardziej skuteczna reklama

Analiza monitoringu ułatwia zaobserwowanie, gdzie np. najchętniej przebywają pasażerowie na dworcu oraz adekwatne dostosowanie ekspozycji nośników reklamowych do przekazu marketingowego. Inteligentny monitoring pozwala zdefiniować „korytarze”, w których liczone są osoby przechodzące przez poszczególne bramki, drzwi lub wejścia.

Na bazie tych danych można również ustalać stawki najmu powierzchni handlowych, jak też lepiej pozycjonować reklamę w przestrzeni publicznej i w sklepie. Młody mężczyzna niekoniecznie będzie zainteresowany informacjami o płynach do czyszczenia sztucznej szczęki. Z większym prawdopodobieństwem zwróci uwagę na reklamy gadżetów elektronicznych lub samochodów. Kamera umieszczona w pobliżu kolejki do kasy może wykryć kto w niej stoi i na pobliskim ekranie wyświetlić dopasowane do grupy docelowej reklamy.

Informacje przetwarzane są lokalnie, w znajdującym się w obudowie kamery kontrolerze, bez konieczności łączenia z zewnętrznymi serwerami. W gotowym raporcie, poza informacjami o liczbie klientów, użytkownik może otrzymać również „mapę cieplną” pomieszczenia, czyli dane, w jakich miejscach i kiedy ruch był największy.

Monitoring szansą na zdobycie przewagi rynkowej

Właściciele placówek handlowych konkurują z gigantami e-commerce, którzy wydają miliony na profilowanie użytkowników i dostosowanie przekazu reklamowego. Analizy ruchu w sklepach stacjonarnych bazowały do tej pory w dużej mierze na kosztownych badaniach socjologicznych i marketingowych. Teraz można uzyskać podobne dane na podstawie analizy obrazu z kamer monitoringu. Co więcej, pozyskanie tych informacji jest zgodne z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

– Dane mogą być zanonimizowane, twarze rejestrowanych osób będą „wypikselizowane”, ostre pozostaną wyłącznie elementy statyczne w systemie, takie jak ściany lub sklepowe półki. Dopiero w sytuacji, w której doszło do naruszenia prawa, możliwe będzie zalogowanie się do systemu osoby upoważnionej albo policji lub prokuratora, co pozwoli na ustalenie tożsamości danej osoby – podkreśla Piotr Bettin z Konica Minolta.

Dzięki zapewnionemu zdalnemu dostępowi właściciel sklepu może sprawdzić w każdej chwili co dzieje się na terenie placówki. Monitorować długość kolejek przy poszczególnych kasach, zaplanować pracę i obsługę klienta oraz terminy dostaw. Może też szybciej zareagować na straty powodowane przez nieuczciwy personel. System alarmuje, jeśli dokonany został zwrot towaru, a nikogo w tym czasie nie było przy kasie. Może też zawiadomić o podejrzanej sytuacji, gdy kasjer nabija produkty, których nie ma na ladzie.

marketing monitoring sklepu sprzedaż

Dodano przez Redakcja

Poprzedni wpisMillenialsi dorastają i awansują – ich miejsce zajmuje jeszcze bardziej wymagająca generacja Z
Facebook stworzył narzędzie monitorujące nasze zdrowie

Podobne wpisy:

  • Specjalistki_Informacja Prasowa
    Pracujesz w marketingu? Dołącz do bazy specjalistek!
  • miesiac kobiet
    Marketingowy Miesiąc Kobiet, czyli ciekawa marcowa inicjatywa

Komentarze: brak

Dołącz do dyskusji: zostaw komentarz. Kasuj komentarz

(will not be shared)

Najnowsze

  • Kampania dla NewBalance w modelu TikTok Friendly Video Production
  • PUMA i Palomo Spain łączą siły, prezentując swobodne ujęcie kultury surfingu w stylu retro
  • Pepco dołącza do Polskiego Paktu Plastikowego

Newsletter

Medialna Perspektywa

Zobacz także:

Tagi

akcja społeczna badanie biznes Crash Mondays CSR e-commerce ekologia Facebook Google handel influencer marketing influencerzy Instagram kampania kampania edukacyjna kampania reklamowa kampania społeczna komunikacja konferencja konkurs koronawirus kryzys wizerunkowy LinkedIn marketing media Meta monitoring mediów nowość online Public Relations raport reklama sklep internetowy social media spot reklamowy sprzedaż sztuczna inteligencja TikTok trendy Twitter współpraca wydarzenie YouTube zakupy święta

O nas

Medialna Perspektywa to portal poświęcony Public Relations, komunikacji w mediach, marketingowi
i mediom społecznościowym oraz reklamie.

Mapa strony

  • Strona główna
  • O nas
  • Kontakt
  • Współpraca
  • Regulamin strony
  • Blog
  • Newsletter

Tematy

  • meandry marketingu
  • medialne rozmaitości
  • PRosta komunikacja
  • reklamówka pomysłów
  • Uncategorized

Newsletter

Projekt i wykonanie Fabrykawww.com 2018 | Projekt logo: Karolina Romanow