Rozwój wirtualnej rzeczywistości umożliwia interakcję nawet z odległym rozmówcą. Izolacja na świecie spowodowała, że gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie ludzi na wykorzystanie różnego rodzaju narzędzi internetowych. Kluczową rolę zaczęły odgrywać komunikatory, wykorzystywane zarówno do nauki w szkołach czy na uniwersytetach, w biznesie, jak i prywatnie.
Twórcy Opery udoskonalili funkcje programu i w najnowszej wersji Opera 68 znajdziemy m.in.: wbudowanego Instagrama, funkcje “konteksty” czy nowe standardy oznaczania stron dla większego bezpieczeństwa użytkowników.
Instagram nie tylko w smartfonie
Od teraz, użytkownicy Opery mają także dostęp do Instagrama, który jest jeszcze łatwiejszy – niezależnie od urządzenia z jakiego korzystają. Najnowsza wersja posiada wszystkie funkcji webowego Instagrama. Oznacza to, że internauci zyskali łatwy dostęp do platformy, funkcji eksploruj, oglądania relacji czy wysyłania bezpośrednich wiadomości na dużym ekranie.
Jak korzystać z Instagrama w przeglądarce Opera?
Korzystanie z aplikacji w Operze 68 jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć ikonę serwisu na pasku bocznym, która znajduje się po lewej stronie. Następnie należy zalogować się na swoje konto na Instagramie i od tej chwili można korzystać z sieci społecznościowej tak, jak na smartfonie.
Dodatkowe funkcje przeglądarki
Opera 68, wraz z aktualizacjami, proponuje użytkownikom dodatkowe nowości. Przede wszystkim funkcję „konteksty”, czyli narzędzie pozwalające użytkownikom organizować swoje zakładki zgodnie z kontekstami, zarówno związanymi z pracą, jak i czasem wolnym. Za pomocą paska bocznego, umieszczonego po lewej stronie, można grupować karty w maksymalnie pięciu oddzielnych obszarach roboczych (Kontekstach), nazwać je i wyróżnić indywidualnymi ikonami. Funkcja ta umożliwia korzystanie z kart do pracy czy hobby w osobnych grupach w tym samym oknie przeglądarki.
Kolejna nowość to ulepszona wersja przeglądania, czyli gratka dla tych wszystkich, którzy lubią pracować na kilku otwartych kartach. Nowa ikona – szkło powiększające – oznacza szukanie w otwartych kartach. Skrót klawiszowy Ctrl i spacja pozwala uzyskać dostęp do wyskakującego okienka z listą wszystkich otwartych okien. Po wpisaniu słowa kluczowego można znaleźć konkretną kartę.
Właściciele Opery w nowej wersji zadbali także o bezpieczeństwo wprowadzając nowe standardy odznaczenia stron. Bezpieczne strony charakteryzuje szara kłódka, na lewym końcu paska adresu. Niebezpieczne strony zaś symbolizuje kłódka otwarta, przy której dodatkowo zostaje wyświetlony szary znak ostrzegawczy.
Ostatnia z nowości, pozwala uporządkować otwarte okna. Jeżeli kursorem najedziemy na kartę, która jest zduplikowana – a więc zawiera witrynę już otwartą – zostanie podświetlona na niebiesko. Funkcja ta sugeruje, że można podwójną kartę bezpiecznie zamknąć.
Przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA została stworzona 25 lat temu. Od 2005 roku jest programem w pełni darmowym na licencji freeware. Dostępna jest na Windowsie, Macu i Linuksie. W 2019 roku liczba jej użytkowników na komputerach wzrosła o 11% i wyniosła 68 milionów (średnia miesięczna liczba użytkowników na miesiąc). W marcu 2020 roku osiągnęła 73 miliony miesięcznych aktywnych użytkowników, a obecnie dzięki nowym funkcjom ma szansę pozyskać nowych fanów np. z Instagrama.
Autor tekstu: Patrycja Jaksim
O autorce: Specjalista ds. Public Relations. Autorka projektu www.prtoday.pl. Zafascynowana rozwojem kompetencji i szeroko pojętym tematem komunikacji marki z podmiotami rynku. Pomaga małym i średnim firmom wykorzystywać narzędzia PR do skutecznej komunikacji z otoczeniem.
Źródło zdjęcia głównego: Damian Zaleski/Unsplash
Komentarze: brak