Nowe, używane, plusy i minusy, także okulary przeciwsłoneczne – dzięki akcji “Okulary dla Afryki” nabiorą nowego życia. Stowarzyszenie „Leczymy z misją” wykazało się kreatywnością i zorganizowało ich zbiórkę dla dzieci z ubogich terenów Afryki.
Afrykańskie dzielnice biedy
Nairobi – stolica Kenii to jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Swoje siedziby mają tu światowe koncerny, ambasady oraz luksusowe hotele. Równolegle na tym terenie znajdują się stolice biedy – Kibera i Korogocho. Miejsca te stanowią największe slumsy na kontynencie.
Imana, Kemi, Aza i Selom, te i wiele innych afrykańskich dzieci codziennie zmaga się z brakiem dostępu do wody pitnej, edukacji, leków i opieki medycznej. A to tylko wierzchołek góry. Ci ludzie nie mają niczego, poza blaszanymi lub kartonowymi domami chyboczącymi się na wietrze. Ich ubrania służą kilku pokoleniom. Określenie „bieda” oznacza tam zupełnie co innego niż w Europie.
Dzieci nie mają dostępu do potrzebnych im przedmiotów tj. obuwia, przyborów szkolnych czy okularów. Większość ludzi z krajów Globalnego Południa nigdy nie miało styczności z lekarzem okulistą. Nawet jeśli udałoby im się zbadać wzrok, nie byłoby ich stać na zakup okularów. W Afryce ich koszt jest bardzo wysoki, a sklepy optyczne znajdują się tylko w dużych miastach.

Pomaganie jest dziecinnie proste
We wrześniu 2018 r. wolontariusze ze stowarzyszenia „Leczymy z Misją” przebadali wzrok dzieci i ich rodzin z najbiedniejszych obszarów Afryki. Działalność ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego ochotnicy zdecydowali się powtórzyć, a także rozszerzyć, swoje działania i zaangażować do pomocy również ludzi w Polsce. Inicjatorzy akcji „Okulary dla Afryki” uruchomili zbiórkę nieużywanych okularów.
Zaapelowali poprzez media tradycyjne i social media do szerokiego grona odbiorców o przyniesienie okularów do sieci przychodni NFZ „Twój Lekarz” lub przesyłanie drogą pocztową na adres stowarzyszenia. Szlachetna akcja “Okulary dla Afryki” spotkała się z dużym zainteresowaniem. Wsparcie okazały licznie salony optyczne, organizacje kościelne, instytucje publiczne, fundacje i osoby prywatne. Akcja trwała do 16.06.2019 r., obecnie wolontariusze zajmują się ich liczeniem.
Zebrane okulary zostaną dodatkowo sprawdzone, zmierzone i opisane. Trafią do osób najbardziej potrzebujących i co najważniejsze, poprawią jakość widzenia, a także życia młodych Kenijczyków. Już w lipcu optometryści ze stowarzyszenia po raz kolejny przebadają wzrok dzieciom z najuboższych części kraju. Będą na miejscu przez cztery tygodnie i dziennie pomogą ok. 300 pacjentom.
Autor tekstu: Patrycja Jaksim
Komentarze: brak