Ty tworzysz koloryt tych świąt – nie twój telefon. Pod takim hasłem odbyła się bożonarodzeniowa kampania społeczna, zachęcająca do odłożenia smartfonów i spędzenia czasu z rodziną.
Boże Narodzenie to nie tylko najbarwniejszy czas w roku, ale także bliskość i rodzinna atmosfera. Jednak jak zauważyli organizatorzy akcji „Szary ekran”, wciąż towarzyszy nam smartfon w ręce i ciągłe uczestnictwo w mediach społecznościowych. Z tego powodu narodził się pomysł na akcję, w której celebryci, słynni sportowcy i kluby zniechęcają do używania telefonu.
Więcej kolorów, ale w realu
Jak czytamy na stronie organizatora kampanii szaryekran.pl:
Już co czwarta osoba zmaga się z uzależnieniem od ciągłego spoglądania w telefon. Aplikacje, filmy, zdjęcia i stale przybywające nowe treści absorbują na co dzień tak bardzo, że trudno jest przejść obok nich obojętnie. Z przeprowadzonych badań wynika, że za syndrom FOMO (lęk przed pominięciem) i nawyk ciągłego korzystania ze smartfona odpowiadają atrakcyjne dla mózgu ciepłe kolory aplikacji.
Organizator podzielił się także bardzo niepokojącą infografiką. Uzależnienie od smartfona nie jest przypadłością tylko młodzieży – coraz częściej wolny czas z telefonem w ręku spędzają dzieci, dorośli, a nawet osoby starsze.
Jak włączyć szary ekran?
W przypadku urządzeń z systemem iOS ścieżka dostępu prezentuje się następująco: Ustawienia → Dostępność → Ekran i wielkość tekstu → Filtry barwne → Włącz. Użytkownicy smartfonów z Androidem muszą wybrać Ustawienia → Informacje o urządzeniu → Numer kompilacji. Kilkukrotne kliknięcie tej opcji spowoduje włączenie trybu dla programistów i wyświetlenie komunikatu „jesteś programistą”. Teraz trzeba wrócić do zakładki Ustawienia, a następnie wybrać Opcje programistyczne → Symuluj przestrzeń kolorów → Monochromatyzm.
Na poniższym filmiku zaprezentowano, jak włączyć szary ekran na telefonie z Androidem i iOS.
Kto włączył #SzaryEkran?
Celebryci. Sportowcy. Vlogerzy. To krótka lista znanych i lubianych osób, które zaangażowały się w akcję społeczną. Do akcji dołączyli też piłkarscy reprezentanci Polski. Kampanię żarliwie poparł Zbigniew Boniek, co doprowadziło do zjednoczenia krakowskich klubów – Cracovii, Wisły Kraków, a także GKS Tychy.
Inicjatywę poparły również takie firmy i organizacje jak SMSAPI, Freshmail, Izba Gospodarki Elektronicznej, HR Embassy czy Sotrender.
Jak spędzać mniej czasu ze smartfonem?
Problem zbyt częstego używania telefonu, to od dłuższego czasu przedmiot debaty publicznej. Coraz to nowsze aplikacje umożliwiają sprawdzenie, ile godzin dziennie użytkownik spędza w mediach społecznościowych.
Wiele osób przeżyło niemały szok – często po telefon sięgamy tylko na chwilę, aby zobaczyć powiadomienia, zamiast robić coś pożytecznego.
Na rynku znaleźć można nakładki systemowe, które udostępniają jedynie podstawowe funkcje urządzenia. Istnieją także aplikacje, które blokują na określony czas dostęp do wybranych stron, które użytkownik sam zapisuje.
O ile powyższe aplikacje pomagają zwalczać “zjadaczy czasu”, o tyle akcja #SzaryEkran konkretyzuje problem: nałogowe używanie telefonu podczas spotkania z bliskimi, ale także podczas ważnych uroczystości.
Autor tekstu: Paulina Grabara
Źródło zdjęcia głównego: creativemarket.com/nordwood
Komentarze: brak