To nie pierwszy raz kiedy Ameryka wypowiada wojnę social mediom. Po TikToku nadszedł czas na pozew przeciwko Mecie. 42 stany pozwały kolosa o praktyki, które przyczyniają się do rozwoju uzależnień u dzieci i młodzieży.
Motywacja pozwu
Według prokuratorów, którzy zajmują się tą sprawą, Meta opracowała specjalny algorytm na Instagramie i Facebooku, dzięki któremu młodzi ludzie są zachęcani do korzystania i ciągłego powracania do social mediów za pomocą alarmów, powiadomień i niekończącego się przewijania postów. Co więcej, Meta miałaby wpłynąć na zdrowie psychiczne najmłodszych, przyczyniając się do negatywnego postrzegania własnego ciała poprzez promowanie filtrów fotograficznych i nierealnych standardów urody. Takie działania miałyby powodować stany lękowe, odizolowanie społeczne, zaniżanie poczucia własnej wartości, depresję lub nawet próby samobójcze.
Dowody w sprawie i odpowiedź Mety
Zdaniem oskarżycieli Meta doskonale zdaje sobie sprawę z jej negatywnego wpływu na młode pokolenie. Twierdzą oni, że właściciel Facebooka i Instagrama sam przeprowadził wewnętrzne badania pod tym kątem i ukrył ich kompromitujące rezultaty. Jednak już od kilku lat wie, jak poważne szkody może wyrządzić taka polityka działania najmłodszym użytkownikom.
W odpowiedzi na te zarzuty rzecznik Mety, Andy Stone, wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że firma wprowadziła już liczne narzędzia w celu zapewnienia młodzieży pozytywnych i bezpiecznych doświadczeń w sieci. Wyraził również rozczarowanie, że prokuratorzy wybrali ścieżkę sądową przeciw Mecie, zamiast produktywnie współpracować z social mediami w celu stworzenia odpowiednich standardów platform dla ochrony ich użytkowników.
Skutki pozwu
Jeśli Meta zostanie uznana za winną zarzutów, będzie musiała wypłacić pokaźne odszkodowania oraz wprowadzić znaczące, cytowane w pozwie zmiany w swoich platformach. W związku z tym, że w samych Stanach Zjednoczonych Meta ma setki miliony użytkowników, kara finansowa może być naprawdę pokaźna. Istnieje też możliwość, że do pozwu dołączą się kolejne amerykańskie stany.
Zdrowie psychiczne najmłodszych
To tylko kolejne, choć zapewne nie ostatnie potwierdzenie, że świat zaczyna sobie zdawać sprawę z konieczności ochrony zdrowia psychicznego najmłodszego pokolenia, które wychowuje się między światem realnym i wirtualnym. Pozew przeciwko niewłaściwej polityce Mety ma szansę odbić się szerokim echem na całym świecie. Może to być znaczący krok w radykalnej zmianie przeznaczenia portali społecznościowych i promowania zdrowych nawyków u ich użytkowników.
Autor tekstu: Monika Samek
Źródło zdjęcia głównego: Nik Shuliahin/Unsplash
Komentarze: brak