Chwila nieuwagi, telefon odebrany nie w porę, nadmierna prędkość, lekkomyślność. Następnie huk, hałas, rozbite auta, lekarze walczący o ludzkie życie i dramat wielu osób. To niestety codzienny scenariusz, który rozgrywa się na polskich drogach. Policja nieustannie wprowadza szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości kierowców i poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stąd pojawił się pomysł na tegoroczną wymowną kampanię społeczną pod nazwą Wakacje 2019.
Według policyjnych statystyk to właśnie w miesiącach letnich, co roku odnotowuje się największą liczbę wypadków drogowych. Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku na polskich drogach w okresie od 22 czerwca do 2 września doszło do 7 tys. wypadków, w których zginęło 617 osób, a aż 8,2 tys. zostało rannych! Powodem tych tragedii była głównie nadmierna prędkość, w dalszej kolejności alkohol, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowo wykonywane manewry.
Mapa niespełnionych marzeń
W ramach akcji policjanci stworzyli grafikę: Mapa Wypadków Drogowych ze Skutkiem Śmiertelnym – Wakacje 2019. Oznaczane są na niej wszystkie wypadki śmiertelne, do których doszło na terenie Polski od 12 czerwca 2019 r., czyli od startu kampanii. Funkcjonariusze apelowali, aby pozostała ona w wersji pierwotnej, bez konieczności umieszczania na niej informacji. Niestety, pomimo że akcja trwa od miesiąca, plansza zapełnia się w zawrotnym tempie. Czarne punkty to miejsca, w których ofiara zginęła na miejscu, a wypadki z ostatnich 24 godzin migoczą na czerwono-żółto. Szare pola oznaczają miejsca katastrof, w których osoba zmarła w przeciągu 30 dni od zdarzenia.

Mapa prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków, a z każdym dniem staje się coraz mniej przejrzysta, ponieważ ludzkich dramatów wciąż przybywa. Każda czarna kropka to przerwane życie, niezrealizowane plany i niespełnione marzenia. Taka wizualizacja ma na celu wzmocnienie przekazu całej kampanii.
Statystyki na bieżąco można śledzić na oficjalnej stronie Policji. Jest również udostępniana po każdej aktualizacji w kanałach społecznościowych, m.in. na Facebooku.
Kierując autem, kierujesz także życiem innych ludzi
Mimo 1500 km nowych dróg sytuacja znacząco się nie poprawia, gdyż kierowcy traktują je jak tory wyścigowe. Kampania zainaugurowana przez Komendę Główną Policji skierowana jest do osób podróżujących. Obejmuje okres letnich wyjazdów oraz wakacji, który na polskich drogach jest szczególnie niebezpieczny, głównie ze względu na wzmożony ruch i korzystne warunki atmosferyczne.
Ten prosty przekaz dociera do odbiorców, ukazuje rangę problemu i skalę tragedii. Jego celem jest skłonienie do refleksji i rozwagi. Podniesienie świadomości społeczeństwa i przypomnienie o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Jednym z kluczowych elementów poprawy sytuacji na drogach jest edukacja. Funkcjonariusze apelują, że każda osoba prowadząca auto kieruje także swoim życiem, jak również losem innych ludzi.
Autor tekstu: Patrycja Jaksim
Komentarze: brak