Epidemia koronawirusa szerzy spustoszenie w Polsce i na świecie, liczba zarażonych osób stale rośnie, dlatego też popularne firmy zarówno krajowe, jak i zagraniczne postanowiły wesprzeć organizacje zdrowotne w walce z chorobą. Jedni przekazują pieniądze, drudzy sprzęt sanitarny i wskazówki, jak w domowym zaciszu dbać o swoje zdrowie.
Pomoc w Polsce
Zarząd firmy Agata Meble, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji wyposażenia wnętrz ogłosił, że przeznaczy milion zł na zakup sprzętu medycznego oraz środków sanitarnych zabezpieczających personel medyczny. Datek zostanie wykorzystany przez te szpitale, które zasugeruje ministerstwo zdrowia.
Z kolei marka 4F postanowiła działać na wielu obszarach. Od zeszłej soboty (14.03.2020) 20% dochodu ze sprzedaży internetowej zostanie przekazane dla szpitala zakaźnego MSWiA w Warszawie. Ponadto, władze firmy wyposażyli placówkę w 300 par googli, dzięki którym pracownicy kliniki będą mogli bezpiecznie pomagać zarażonym. To jednak nie wszystko, prezes przedsiębiorstwa odzieżowego i akcesoriów sportowych Igor Klaja poinformował, iż na stronie internetowej marki, zostaną opublikowane nagrania ze wskazówkami, jak możemy w domowym zaciszu zadbać o swoją kondycję fizyczną.
Swoje wsparcie w walce z koronawirusem postanowił również zakomunikować prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który oznajmił, że fundacja należąca do firmy przekaże 6 mln złotych na walkę z chorobą. Ponadto, ogłosił również, że rozpoczęto produkcję płynu dezynfekującego o właściwościach wirusobójczych. Pierwsze partie produktu zostały wysłane do Agencji Rezerw Materiałowych. Pomoc zadeklarowali również Lotos i Totalizator Sportowy Lotto. Fundacja koncernu naftowego ofiarowała 5 mln zł, a firma zajmująca się sprzedażą gier liczbowych przeznaczyła 4 mln. Datki od obu instytucji mają zostać wykorzystane na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.
Pomoc na świecie
Inicjatywę niesienia pomocy dla placówek medycznych wykazują nie tylko polskie marki, ale również zagraniczne. Firma Hytera specjalizująca się w produkcji systemu łączności radiowej zaopatrzyła personel medyczny w 290 bezprzewodowe radiotelefony, które poprawią komunikację osób zatrudnionych w szpitalach (źródło informacji).
Z kolei zespół Google’a pracuje nad wynalezieniem małego urządzenia pozwalającego na rejestrowanie temperatury człowieka. Sprzęt ma zostać umieszczony na ciele danej osoby i ma za zadanie monitorować stan jego zdrowia. Według dyrektora generalnego wynalazek może być niezwykle przydatny wśród osób starszych, bo to właśnie oni są najbardziej podatni na zarażenie. Dodatkowo, przedstawiciele spółki Al DeepMind należąca do amerykańskiego przedsiębiorstwa z branży informatycznej przygotowali prognozę struktury niektórych białek powiązanych z koronawirusem. Mimo że to udogodnienie nie zostało jeszcze przetestowane, to pracownicy Google’a mają nadzieję, że opracowane rokowania będą przydatne w walce z epidemią (źródło informacji).
Serwis BBC poinformował, że pierwszy lek, który został stworzony przy udziale sztucznej inteligencji, został przeznaczony do badań klinicznych. Naukowcy, którzy są zaangażowani w produkcję z wykorzystaniem tego typu technologii, uważają, że za 10 lat wszystkie lekarstwa wchodzące na rynek farmaceutyczny będą się wywodziły wyłącznie z tego rodzaju systemów. Jednym z jego zastosowań będzie opracowanie szczepionek przeciw koronawirusowi. Dyrektor generalny Exscientii prof. Andrew Hopkins zaznaczył również, że wynalazek może weryfikować dostępne już leki, a także zwalczyć obecne, jak i przyszłe epidemie (źródło informacji).
Wszystkie działania zarówno krajowych, jak i zagranicznych firm mogą znacząco wpłynąć na leczenie i ochronę osób bezpośrednio mających kontakt z wirusem. Miejmy nadzieję, że dzięki takim czynnościom choroba zostanie jak najszybciej wyeliminowana.
Autor tekstu: Patrycja Krzeszowska
Źródło zdjęcia głównego: Michael Longmire/Unsplash
Komentarze: brak